Школа з української культури «Василь Стус як можливий діалог»
З 12 по 16 лютого 2019 року в Міжнародному центрі дитячої наукової творчості НЦ «МАНУ» відбулася школа з української культури, участь у якій взяли 26 школярів з усіх куточків України.
Від Полтавської обласної Малої академії наук участь у школі взяли:
- Панченко Марія, учениця 10 класу Заводської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 2 Лохвицької районної ради.
- Широка Дар'я, учениця 8 класу Полтавської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів № 29 Полтавської міської ради.
Учасники отримали чудову нагоду зустрітися з відомими митцями, режисерами, дисидентами, музикантами, взяти участь у воркшопах і квестах, побувати в музеї, на сесіях та інтерактивних лекціях.
Головною темою освітніх і культурних заходів стала творчість і життєвий шлях видатного поета-дисидента Василя Стуса – правозахисника, якого за мужність поважала навіть радянська репресивна система.
За методикою «Філософія для дітей» учні читали вірші Стуса й обговорювали їх. Одна з тем філософського обговорення – що таке страждання, які бувають їхні види. Видавництво «Дух і літера» подарувало для читання учасникам Школи МАН творчий щоденник з цитатами Василя Стуса і книгу Дмитра Стуса «Життя як творчість», ознайомлення з якою стало для молоді домашнім завданням. Друге завдання – вибрати два-три вірші Стуса і написати рефлексію у вигляді есе, вірша або малюнка.
Відбулися також зустрічі із сином Василя Стуса, директором Національного музею Тараса Шевченка паном Дмитром Стусом та з дослідником дисидентського руху Олексієм Сінченком, знайомство з артефактами того часу – листами і листівками дисидентів, перегляд і обговорення фільму Станіслава Чернілевського «Просвітлої дороги свічка чорна», розмова з режисером Сергієм Лисенком.
В останній день освітньо-культурної програми відбулася інтерактивна лекція Ольги Погинайко у книгарні «Смолоскип», де учні мали змогу дізнатися про самвидав, та екскурсія до музею шістдесятництва, де учасники зустрічалися з відомим дисидентом і правозахисником Йосифом Зісельсом.