Всеукраїнський семінар-практикум керівників територіальних відділень МАН України
8–11 вересня на базі комунального закладу «Мала академія наук» учнівської молоді Херсонської обласної ради відбувся Всеукраїнський семінар-практикум керівників територіальних відділень МАН України «Формування сучасної моделі територіального відділення МАН України в умовах реформування освіти і децентралізації влади». Учасниками заходу стали 27 представників навчальних закладів системи МАН з 19 областей України і м. Києва.
Від Полтавського територіального відділення МАН України у заході прийняла участь Лідія КОВАЛЕНКО, в.о. директора позашкільного навчального закладу Полтавської обласної ради «Полтавська обласна Мала академія наук учнівської молоді».
Відкриття семінару-практикуму урочисто відбулося у стінах Херсонської державної морської академії, де з вітальним словом перед педагогами МАН виступили проректор з науково-педагогічної роботи Херсонської державної морської академії, кандидат технічних наук, доцент Андрій БЕНЬ; ректор Херсонської академії неперервної освіти, професор Анатолій ЗУБКО; начальник відділу позашкільної освіти, виховної роботи та інтернатних закладів управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації Ірина ЛИСЕНКО. До слів привітання приєдналися проректор з наукової роботи Херсонського державного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук, професор Михайло ФЕДОРЧУК і завідувач кафедри державного управління і місцевого самоврядування Херсонського національного технічного університету, доктор наук з державного управління, професор Іван ЛОПУШИНСЬКИЙ. Директор НЦ «МАНУ», кандидат філософських наук Оксен ЛІСОВИЙ у своєму виступі окреслив основні питання семінару-практикуму, розповів про нові навчальні проекти, які започатковуються в Малій академії наук, а також нагородив від імені Президії МАН найкращі педагогічні колективи вищих навчальних закладів Херсонської області за активну й успішну співпрацю з Малою академією наук.
Для педагогів МАН голова товариства «Меморіал» ім. В. Стуса Іван ОКОЄВ презентував привезену з Києва музейну експозицію «Народна війна», яку запропоновано використовувати у просвітницькій, пошуковій, науково-дослідницькій діяльності з учнівською молоддю.
Також учасники заходу ознайомилися з навчальною базою Херсонської державної морської академії, яка складається з унікальних за змістом і значенням навчально-тренажерних і лабораторних кабінетів.
Одним із робочих завдань семінару було висвітлення питань взаємодії Херсонського територіального відділення МАН з науково-дослідними установами Національної академії наук України та Національної академії аграрних наук України. Тому в наступні дні, зокрема 9 вересня, для освітян Малої академії наук було організовано поїздку до Чорноморського біосферного заповідника НАНУ і Південної державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту водних проблем і меліорації НААНУ, розташованих у м. Гола Пристань.
У Чорноморському біосферному заповіднику його директор, кандидат сільськогосподарських наук Анатолій ЮРЧЕНКО ознайомив педагогів з основними сторінками історії створення заповідника як однієї з найстаріших і найцінніших природоохоронних територій України. Про організацію науково-дослідницької діяльності учнів МАН на базі Чорноморського біосферного заповідника учасникам семінару розповіли завідувач відділу еколого-просвітньої роботи Чорноморського біосферного заповідника Людмила БАХТІЯРОВА, яка підготувала цікаві презентаційні матеріали, і вчитель Голопристанської ЗОШ № 3 Світлана БАБЕНКО. Гостям було запропоновано відвідати музейну експозицію на базі еколого-освітнього центру заповідника, де вони ознайомилися з його природними комплексами.
Далі роботу було продовжено на базі дитячого оздоровчого комплексу «Крилатий» у с. Красному Скадовського району. Зокрема, проведено круглий стіл «Ключові проблеми формування сучасної моделі територіального відділення МАН України в умовах реформування освіти і децентралізації влади». Обговорення проблемних питань діяльності територіальних відділень МАН, організації та проведення Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук відбулося у формі активного діалогу.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна НААНУ став місцем проведення третього робочого дня семінару, який був насичений як новими знайомствами з науковцями, колегами системи МАН цього регіону, так і неповторною екскурсійною програмою.
На початку роботи учасників семінару гостинно привітала завідувач сектору екологічної пропаганди заповідника Світлана ВЕСЕЛА, яка підготувала для освітян цікаву доповідь про становлення і сучасний стан еколого-освітньої і просвітницької діяльності біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна як природничо-охоронної та науково-дослідної установи міжнародного значення.
Також педагогам МАН було організовано цікаві екскурсії Ботанічним парком, що був закладений із власною системою водопостачання у ХІХ ст. і виконаний у ландшафтному стилі старовинних англійських парків, і Зоологічним парком, де мешкають тварини, занесені до міжнародних червоних книг.
В останній день семінару учасники працювали у НВК «Школа гуманітарної праці» м. Херсон – сучасному навчальному закладі, який забезпечує навчання і виховання обдарованих дітей Херсонської області на рівні європейських стандартів. Про історію створення і систему навчання закладу, який є також лабораторією НАНУ, освітянам розповів його директор, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений працівник освіти України, член-кореспондент Академії педагогічних і соціальних наук Російської Федерації, депутат Херсонської обласної ради Артем КІЯНОВСЬКИЙ. Знайомство зі школою було продовжено цікавою екскурсією навчальною базою закладу, яка справила надзвичайно позитивні враження на гостей.
Підсумовуючи чотириденний семінар-практикум, заступник директора з методичної роботи НЦ «МАНУ» Світлана ЛИХОТА подякувала учасникам заходу, всім, хто долучився до організації і проведення семінару, за активну роботу і професіоналізм, а директору комунального закладу «Мала академія наук» учнівської молоді Херсонської обласної ради Сергію ШАНОВСЬКОМУ і його педагогічному колективу побажала стабільності у діяльності і нових творчих успіхів. Окремо від імені дирекції НЦ «МАНУ» було висловлено слова вдячності керівництву дитячого оздоровчого комплексу «Крилатий» у с. Красному, на базі якого успішно проводяться літні профільні школи Херсонської МАН і де у ці дні було забезпечено проживання учасників семінару.