Історія
Мала академія наук – загальнодержавний науково-громадський проект, спрямований на пошук, підтримку, сприяння творчому розвитку обдарованих, здібних до наукової діяльності учнів, школярів, студентів. На сьогоднішній день Мала академія наук України об'єднує 27 територіальних відділень обласного рівня.
А як все починалося на Полтавщині?
з 15 по 17 лютого 1991 року в м. Полтаві відбулася І обласна науково-практична конференція школярів – І обласний конкурс-захист науково-дослідницьких робіт.
В роботі 11 секцій взяли участь 156 представників з 16 районів та міст Полтавської області, а також школярі, члени Малих академій наук і наукових учнів зі Львова, Донецька, м. Каховки Херсонської області, члени хімічного товариства учнів м. Рязані Російської Федерації.
До складу журі увійшли наукові співробітники, викладачі вищих навчальних закладів, працівники обласних позашкільних установ, кращі вчителі м. Полтави.
Найбільш активну участь в роботі конференції взяли делегації м. Полтави, м. Кременчука, м. Комсомольська, Лубенського району.
Таким чином, постала необхідність у створенні Полтавського територіального відділення Малої академії наук. Наказом Полтавського обласного управління освіти від 13 лютого 1992 року №55 була створена Полтавська Мала академія наук.
Першим президентом було обрано кандидата фізико-математичних наук, доцента Полтавського педагогічного інституту Гулака Юрія Костянтиновича. Віце-президентом МАН було затверджено Онацька Вололодимира Григоровича – заступника директора обласного центру технічної творчості, відповідальним секретарем МАН було призначено Балибіну Ірину Вікторівну, методиста Центру. Віце-президент Малої академії наук Полтавщини Онацько Вололодимир Григорович в складі ініціативної групи приймав активну участь в розробці Державної програми "Творча обдарованість" та Положення Малої академії наук України.
З того часу в лютому місяці кожного року у стінах майже всіх Полтавських вузів панує неординарна і разом з тим цілком ділова обстановка, насичена аргументованими доводами, безкомпромісним молодечим завзяттям і переконливим фактажем.
Тут бушують палкі пристрасті довкола вже відомих проблем і вперше виносяться на вселюддя зовсім нові, ще гарячі, але вже досить обґрунтовані здогадки та припущення, котрі зрідні науковим відкриттям.
В усіх 55 секціях та підсекціях домінує справжнє високоінтелектуальне суперництво старшокласників, відданих тій чи іншій улюбленій справі, захоплених важливою науковою ідеєю, цікавим творчим пошуком.
Постійно удосконалюється процедура проведення обласного етапу конкурсу-захисту. Поступово збільшується кількість секцій, які охоплюють майже усі напрямки сучасних природничих, гуманітарних і суспільних наук. Система стає більш прозорою і об'єктивною. В неї повірили діти, батьки.
Окрім загальнонаціонального конкурсу кращі учні Малої академії наук беруть участь у різноманітних обласних, всеукраїнських інтелектуальних конкурсах, турнірах, фестивалях, виставках, виявляючи там чудовий рівень підготовки з базових знань та високі творчі здібності.
Серед проведених заходів на особливу увагу заслуговує вперше й успішно проведений захід "Літо інтелекту – 2010". У дев'яти літніх профільних школах 14 талановитих учнів з Полтавщини одержали унікальну можливість удосконалити набуті знання з обраних профільних предметів і спробувати використати їх на практиці – в лабораторіях і польових експедиціях.
Аби популяризувати і впроваджувати на практиці учнівські наукові і дослідницькі проекти, академія проводить виставки винаходів і розробок манівців. Уперше за ініціативою МАН України за підтримки Київського національного університету імені Т. Г. Шевченка, Національного технічного університету України згідно з програмою "Майбутнє України" організовано науково-технічну виставку молодіжних інновацій і творчих проектів. На ній презентувались і роботи 6 юних полтавців.
Інститутом обдарованої дитини Академії педагогічних наук України при підтримці Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, Академії педагогічних наук України, Малої академії наук України організовано Всеукраїнську виставку – фестиваль "Обдаровані діти України".
В складі делегації Полтавської області було 5 учнів – вихованців Полтавського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Полтавської обласної ради. Всі учасники нагороджені дипломами з символікою виставки, пам'ятними подарунками.
5 учнів з Полтавської області пройшли конкурсний відбір у Заочну науково-технічну та фізико-математичну школи створені за сприяння Українського національного центру "Мала академія наук України".
Навчально-лабораторними базами заочних шкіл МАН є Національний технічний університет України "КПІ" (інженерно-фізичний факультет) та Київський національний університет імені Тараса Шевченка (фізичний та механіко-математичний факультети). Учні мають змогу прослухати лекції ведучих професорів базових факультетів, взяти участь у тренінгах з розв'язку творчих задач, ознайомитись з методами та методикою наукових досліджень. Відповідно до своїх інтересів та вибраної теми наукових досліджень учні в межах пріоритетних напрямів наукових тем базових установ проведуть практичні, експериментальні роботи та презентують результати своїх досліджень.
У 2005 році було прийняте рішення відзначати найбільш успішних дітей – переможців ІІІ етапу спеціальними Президентськими стипендіями. В результаті з 2006 по 2010 рік лауреатами стипендії Президента України стали 13 юних науковців з Полтавщини.
Нинішня Ваша перемога – це тільки початок Вашого шляху. Бажаємо Вам не зупинятися і ставити собі нові завдання, займатися наукою.
Сьогодні держава підтримує Вас, надає офіційне визнання. І Ваше завдання – зберегти творчий ентузіазм, реалізувати Ваш сьогоднішній успіх.